Proč je Země kulatá?
Byl jednou jeden pás asteroidů, který rotoval až moc blízko jedné malé a mladé hvězdy, v jedné bezvýznamné soustavě. Soustava měla 4 planety. Ač byly velké, zuřily na nich divoké metanové či vodíkové bouře a díky silné gravitaci z nich nikdy za žádných okolností nemohl vzejít život.
Planety byly velmi mrazivé, s teplotou okolo -300 °C, taky k tomu velmi přispívalo to, že před nimi, blíž ke hvězdě (později lidským pokolením nazvané Slunce) byl pás asteroidů, jako ohromný prstenec Slunce.
Jednoho "dne", zhruba před 6,3 miliardami let, se v pásu asteroidů srazil jeden velký kus(pro nás měl asi 50 km v průměru) horniny s menší planetkou. Planetka vrazila do obrovské skály. Nárazem se povrch asteroidu rozžhavil a pojmul menší planetku. Setrvačností nárazu se nově vniklý objekt rotletěl stokrát větší rychlostí než dříve pásem a narážel do ostatních planetek a kusů skal, nabaloval je na sebe a stále zvyšoval rychlost své rotace.
Jak nyní už skoro nová planeta nabírala hmotnost, tak se samozřejmě začala zvyšovat její gravitační síla. Začala dělat v pásu velký poprask. Pás se začal zahusťovat a okolo se vytvořili i další tři planety ne již tak velké jako ta naše.
Rotace nové, nyní vulkanické, planety se zpomalila a ustálila se na 1 otáčce za 23,934 h. Velká gravitační síla naši planetu ještě za nabalování kusů hornin oprýskala do tvaru veliké koule. Tak se stalo že je naše Země kulatá!
S!GN
Žádné komentáře:
Okomentovat